اگر کمر و کمرتان درد می کند چه باید کرد؟

علائم کمر درد

اگر دلایل واضح مانند آسیب، کشیدگی عضلانی یا هیپوترمی را کنار بگذاریم، کمردرد در بزرگسالان بیشتر با تغییرات دژنراتیو در ساختار مفاصل بین مهره ای و خود بدن مهره ها همراه است.

این فرآیند در کشورهای مختلف متفاوت نامیده می شود، اما ماهیت آن تغییر نمی کند: با افزایش سن، به دلیل اختلالات متابولیک و همچنین بارهای نامتقارن یا بیش از حد، غضروفی که بین مهره ها قرار دارد و حرکت آنها را تضمین می کند، نازک و ضخیم می شود. این منجر به میکروتروما و التهاب مفاصل بین مهره ای و بافت های اطراف می شود.

التهاب را می توان به سرعت با کمک داروها از بین برد، اما بازسازی غضروف یک فرآیند طولانی است: غضروف سریعتر از بازسازی شدن فرسوده می شود. بنابراین، با یک بار بروز، درد در ستون فقرات، به عنوان یک قاعده، به طور دوره ای باز می گردد.

چه باید کرد: MRI بگیرید و به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید، استخوان های شما توسط کایروپراکتیک ترک بخورد، قرص مصرف کنید یا به طب جایگزین متوسل شوید؟

اول از همه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید!

زمانی که کمرتان برای اولین بار درد می کند باید از اینجا شروع کنید. پزشک باید تمام علل واقعاً خطرناک درد را رد کند، به عنوان مثال، شکستگی فشاری (گاهی اوقات بدون توجه اتفاق می‌افتد)، سل ستون فقرات یا تومور.

به احتمال زیاد، پزشک خود را به یک معاینه ساده محدود می کند و برای شما 3-5 روز درمان تجویز می کند و سپس توصیه هایی برای اصلاح سبک زندگی ارائه می دهد. در آینده، اگر درد دوباره عود کند، می توانید به تنهایی با آن کنار بیایید.

انجام MRI از ستون فقرات به ابتکار خود باعث اتلاف وقت و هزینه می شود. در بیشتر موارد، نتایج مطالعه بر انتخاب درمان، تاکتیک ها و پیش آگهی و در نتیجه بر سلامتی شما تأثیری نخواهد داشت.

حتما باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیداگر کمردرد همراه با ضعف در پا، بازو باشد، در صورت وجود مشکلاتی در حساسیت بدن در زیر محل درد (بی حسی، خزیدن، گزگز) و یا اختلال در عملکرد اندام های لگن (مشکلات در ادرار، نعوظ). ، و غیره. ). در این موارد نیاز به بررسی عمیق تری خواهد بود.

تحمل درد مضر است

درد باعث اسپاسم عضلانی می شود که فشار روی اعصاب نخاعی و گیرنده های درد در مفصل را افزایش می دهد و همچنین حرکت را محدود می کند. برای بهبودی سریعتر، باید این زنجیره را بشکنید.

بنابراین در صورت درد شدید استراحت در بستر برای 1-3 روز اول اندیکاسیون دارد. هر کسی موقعیتی را برای خود انتخاب می کند که در آن درد کمتر باشد، اما بیشتر اوقات به دراز کشیدن به پشت، روی یک پایه سفت با یک تکیه گاه زیر زانوها و پایین کمر، در حالی که سر خود را روی یک بالش کم قرار می دهید کمک می کند. گاهی اوقات در وضعیت جنین راحت تر می شود: به پهلو، با یک پشت گرد و یک بالش بین زانوهای خم شده.

داروها شامل مسکن ها و داروهای ضد التهابی به مدت 3-5 روز می باشد. به عنوان یک قاعده، پس از 1 تزریق، بسیار بهتر می شود. شما همچنین می توانید این داروها را در قرص مصرف کنید: قدرت اثر تغییر نمی کند، اما اثر آن بعداً ظاهر می شود.

ویتامین های B1، B6، B12 همراه با مسکن ها نشان داده شده اند. آنها به مقابله با درد، التهاب و بهبود متابولیسم در بافت عصبی کمک می کنند.

یک متخصص مغز و اعصاب یا درمانگر ممکن است شل کننده های عضلانی را تجویز کند. آنها به شل شدن عضلات ستون فقرات کمک می کنند، فشار روی منبع التهاب و درد را کاهش می دهند، اما می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند، بنابراین بهتر است آنها را بدون نظر متخصص مصرف نکنید.

اگر همه چیز به درستی انجام شود، درد باید در عرض 3-5 روز کاهش یابد. سرنوشت بیشتر پشت شما در دستان شماست. اینکه اکنون چقدر کیفیت زندگی شما تغییر خواهد کرد به صلاحیت پزشک معالج بستگی ندارد، بلکه به این بستگی دارد که آیا شما آماده هستید تا به درستی روی عضلات و مفاصل خود کار کنید یا خیر!

چگونه خود را به حرکت وادار کنیم؟

قانونی وجود دارد که توسط انتخاب طبیعی ایجاد شده است: برای جلوگیری از درد، در نتیجه از قسمت آسیب دیده بدن در برابر تخریب محافظت می شود. اما کمر درد یک استثناست.

در طول یک هفته استراحت در رختخواب، می توانید تا 20 تا 30 درصد از قدرت عضلانی خود را از دست بدهید و این به طور قابل توجهی شانس بهبودی کامل را در آینده کاهش می دهد.

چرا عضلات را تمرین دهیم؟

اولا،عضلات قوی پشت و شکم می توانند در هنگام جذب حرکت سهم شیر را بر عهده بگیرند و همچنین ستون فقرات را در موقعیت صحیح تثبیت کنند - به طوری که مفاصل بین مهره ای پیکربندی بهینه را به خود گرفته و سایش و درد کمتری را تجربه کنند. ثابت شده است که افرادی که عضلات ضعیفی دارند بیشتر از کمردرد مزمن رنج می برند.

ثانیاًتمرین عضلات پشت باعث افزایش تراکم استخوان مهره ها می شود. این یک پیشگیری عالی از پوکی استخوان و شکستگی های فشاری است که به ویژه برای زنان بالای 45 سال مهم است. و هنگام حرکت، روانکاری مفاصل تولید می شود، گردش خون بهبود می یابد و فرآیندهای بازسازی در غضروف سریعتر انجام می شود.

سوم،فعالیت بدنی مناسب باعث می شود رباط هایی که مهره ها را نسبت به یکدیگر نگه می دارند قوی تر شوند. این یک عنصر مهم در پیشگیری از کمردرد مزمن در افراد مبتلا به بیش حرکتی مفصل است: کسانی که می توانند شست دست را به استخوان های ساعد همان دست برسانند یا می توانند دست های خود را در آرنج و زانو بیش از حد دراز کنند.

بنابراین بهترین پیشگیری از کمردرد حرکت است اما حرکت درست!

سه قانون فیزیوتراپی

گزینه ایده آل این است که تحت نظر یک مربی تحت مجموعه ای از فیزیوتراپی قرار بگیرید: پزشک فیزیوتراپی، کینزیوتراپیست، متخصص مغز و اعصاب یا متخصص کایروپراکتیک. با آموختن این تکنیک، می توانید به تنهایی و بدون کمک متخصصان تمرین کنید.

رعایت سه قانون مهم است که بدون آنها هیچ تمرینی کارساز نخواهد بود!

  1. ورزش باید به یک عادت روزانه تبدیل شود، نه یک اقدام اطفاء حریق. 4-5 تمرین برای انعطاف پذیری و هماهنگی حرکات را انتخاب کنید که می تواند در عرض 15-20 دقیقه پس از بیدار شدن هر روز انجام شود. طبق آمار، افرادی که اغلب از کمردرد رنج می‌برند «ورزشکاران آخر هفته» هستند - افرادی که در روزهای هفته زمانی برای ورزش ندارند و فقط در آخر هفته‌ها فرصت جبران زمان از دست رفته را دارند.
  2. بخش دوم فعالیت مجموعه ای از تمرینات قدرتی است. هدف آنها تقویت عضلات پشت، شکم، بازوها، پاها و تثبیت ستون فقرات است، بنابراین باید به تدریج پیچیده تر شوند. اگر یک تمرین را بدون احساس خستگی به پایان برسانید، زمان خود را تلف کرده اید: عضلاتی که خسته نمی شوند رشد نمی کنند. تمرینات قدرتی زمان بیشتری را می طلبد، اما تاثیر طولانی تری نیز دارد. بنابراین کافی است ۲ تا ۳ بار در هفته ۱ ساعت برای آنها اختصاص دهید. اگر بیماری های سیستم قلبی عروقی و ریه دارید، مهم است که شدت ورزش حداقل در مرحله اولیه توسط پزشک فیزیوتراپی کنترل شود.
  3. بیومکانیک ستون فقرات بسیار پیچیده است. بنابراین، هیچ تمرین جهانی برای اصلاح انواع درد وجود ندارد. یک متخصص خوب بلافاصله انتخاب را محدود می کند. اما اگر به تنهایی تمرین می کنید، با احساسات خود هدایت شوید. تمرین باید به تدریج دامنه حرکتی بدون درد در پشت را افزایش دهد. اگر این اتفاق نیفتد، یا برعکس، درد تشدید شد، شما کار اشتباهی انجام می دهید.

مجموعه ای تقریبی از تمرینات برای دوره های حاد، تحت حاد و بهبودی - زمانی که پشت عملا شما را آزار نمی دهد، می توانید در اینترنت بارگیری کنید.

آیا باید ورزش را ترک کنید؟

توصیه می شود برخی از انواع فعالیت ها را با موارد مشابه جایگزین کنید. به عنوان مثال، به جای دویدن در زمین های ناهموار، بهتر است از تردمیل استفاده کنید، به جای دوچرخه جاده، دوچرخه ورزشی را امتحان کنید.

توصیه می شود در ابتدا از تمرینات با آویزان کردن خالص روی میله خودداری کنید و آنها را با تمریناتی با پشتیبانی از پشت یا پاها جایگزین کنید. تمرینات با دمبل یا هالتر به صورت دراز کشیده به پشت یا شکم، بدون بار عمودی انجام می شود.

انجام ورزش های مرتبط با پریدن و حرکات چرخشی ناگهانی می تواند یک حمله دردناک را تحریک کند: والیبال، بسکتبال، فوتبال، تنیس، رقص. اما این بدان معنا نیست که وقت آن رسیده که فعالیت مورد علاقه خود را رها کنید. برای بازگشت به فرم ابتدا باید عضلات پشت و شکم خود را تحت نظر پزشک به درستی تمرین دهید و کفش هایی با ضربه گیر خوب انتخاب کنید. و البته قبل از هر فعالیتی باید به درستی بدن خود را گرم کنید.

برای اکثر افراد، ورزش ایده آل برای کمردرد، شنا و همچنین ایروبیک در آب است. با این حال، برخی از افراد مبتلا به بی ثباتی مفصل ستون فقرات ممکن است پس از شنا احساس درد در ناحیه پایین کمر را افزایش دهند. در این صورت برای تقویت عضلات بالاتنه باید با تمرینات خشک شروع کنید.

دلایل اصلی کمردرد مزمن اضافه وزن، استرس و وضعیت نامناسب است. یک سبک زندگی فعال به شما امکان می دهد هر سه مشکل را همزمان حل کنید.

چگونه وضعیت بدن خود را بررسی کنیم؟

ستون فقرات 4 خم دارد - 2 به جلو و 2 به عقب. به طور معمول، آنها متعادل هستند و بار عمودی روی مهره ها را هنگام راه رفتن و سایر حرکات نرم می کنند. اگر بیش از حد خمیده شوید یا کمر خود را بیش از حد دراز کنید، وزن بدن شما به اشتباه توزیع می شود و بار روی تک تک مهره ها بازدارنده می شود.

به عنوان مثال، اگر سر خود را به جلو خم کنید و پشت خود را گرد کنید - حالت استاندارد یک کارمند اداری - تنش در مفاصل گردن و ستون فقرات قفسه سینه 6 برابر افزایش می یابد.

برای بررسی وضعیت بدن خود، با پشت به دیوار بایستید. به طور معمول، پشت سر، تیغه های شانه، باسن، بازی و پاشنه باید دیوار را لمس کنند. در قسمت پایین کمر، مشت شما باید به راحتی از بین دیوار و پشت شما عبور کند و صاف باشد.

صاف بنشینید و کمرتان را تکیه دهید. می توانید یک بالش کوچک یا یک ژاکت تا شده را زیر کمر خود قرار دهید. برای رهایی از عادت به هم زدن پاهای خود، سعی کنید یک چهارپایه کم ارتفاع یا جعبه ای از تجهیزات اداری را زیر پای خود قرار دهید. سعی کنید موقعیت بدن خود را بیشتر تغییر دهید، به طور دوره ای در محل کار قدم بزنید، عضلات خود را کشش دهید تا تنش از بین برود. به عنوان مثال، مانند ویدیوهای موضوعی در اینترنت.

چگونه به خود فشار نیاوریم؟

اگر لازم است چیزی را به جایی ببرید، اقدامات احتیاطی ایمنی را دنبال کنید.

حرکات و ترتیب اقدامات خود را از قبل محاسبه کنید. آیا می توانید از اشیاء اطراف برای پشتیبانی استفاده کنید؟بار باید کجا حمل شود؟

حالت را در نظر بگیرید: زانوها و باسن خود را کمی خم کنید، اما به جلو خم نشوید. برای محافظت از اندام های لگن، عضلات شکم خود را سفت کنید. هنگام بلند کردن چیزهای سنگین، پاهای شما باید کار کنند، نه پشت شما.

وزنه را روی کمر یا سینه خود نگه دارید و انتهای سنگین آن رو به شما باشد.

اگر نیاز به چرخش دارید، پا روی پای خود بگذارید، اما به پهلو خم نشوید و ستون فقرات خود را نچرخانید.

سر خود را صاف نگه دارید. وقتی باری را برمی دارید، به جلوی خود نگاه کنید، نه به آن.

محدودیت های خود را بدانید! بین آنچه می توانید بلند کنید و آنچه می توانید بدون به خطر انداختن سلامتی خود بلند کنید تفاوت زیادی وجود دارد. اگر شک دارید، از کسی بخواهید که به شما کمک کند.

نکشید. . . اگر نیاز دارید یک جسم سنگین را روی زمین حرکت دهید، بهتر است آن را فشار دهید تا اینکه آن را پشت سر خود بکشید.

وزن خود را به طور مساوی تقسیم کنید. هنگام حمل کیف خرید یا چمدان، سعی کنید وزن یکسانی را در دستان خود حمل کنید.

چه چیز دیگری به درمان کمر شما کمک می کند؟

فیزیوتراپی، طب سوزنی (رفلکسولوژی)، انواع ماساژ، درمان دستی و حتی مصرف داروهای ضدافسردگی روش‌های کاملاً مؤثری هستند که برای درمان انواع کمردرد مزمن در سراسر جهان استفاده می‌شوند. مکانیسم عمل آنها ساده است: کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و فرآیندهای متابولیک در بافت ها، اصلاح بیومکانیک حرکت.

این روش ها در دست یک متخصص کار می کند و می تواند در دست یک شارلاتان بی فایده و حتی مضر باشد. بنابراین، همیشه به شهرت کلینیک و نظرات پزشک مورد نظر خود توجه کنید.

و مهمتر از همه، همه این انواع درمان فقط ارزش کمکی دارند. نکته اصلی وضعیت صحیح، کار روزانه عضلات، تغذیه مناسب و استفاده دقیق از ستون فقرات است.

با استفاده از این سرویس، می توانید با یک متخصص مغز و اعصاب، پزشک فیزیوتراپی، متخصص کایروپراکتیک و هر گونه خدمات پزشکی وقت بگیرید. با استفاده از اپلیکیشن موبایل مراکز درمانی شهر خود می توانید با متخصص مغز و اعصاب مشاوره آنلاین دریافت کنید.