درد ستون فقرات

درد در ستون فقرات (درسوپاتی) یک زبان بدن جهانی است که نشان دهنده وجود اختلالات در بدن است. تقریباً به اندازه عباراتی که برای توصیف علائم استفاده می شود، علل وجود دارد.

علائم کمر درد

ناراحتی در ستون فقرات دلیل اصلی مراجعه افراد به کمک پزشکی است. تقریبا 80 درصد از جمعیت بزرگسال با این مشکل مواجه هستند. کمردرد باعث ناتوانی قابل توجهی می شود و می تواند مشکلی باشد که از کودکی تا بزرگسالی ادامه دارد.

دورسوپاتی تقریباً همه جنبه های زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد. خواب مختل می شود و خم شدن، رسیدن یا چرخیدن دشوار می شود. مشکلات هنگام رانندگی ماشین، راه رفتن، بلند کردن و انجام تمرینات بدنی به وجود می آید. در صورت بروز درد در ناحیه ستون فقرات باید فوراً با پزشک مشورت کنید. متخصص تاریخچه پزشکی را مطالعه می کند، تاریخچه را جمع آوری می کند و معاینه انجام می دهد. در صورت مشاهده هرگونه تخلف، درمان محافظه کارانه یا جراحی تجویز می شود.

چرا ستون فقراتم درد می کند؟

علت دورسوپاتی تنش و اسپاسم عضلانی است. تنش می تواند نتیجه کار فیزیکی سخت، وضعیت های نامناسب و حتی وضعیت بدنی نامناسب باشد.

مطالعه آناتومی ستون فقرات می تواند به درک مشکل در سطح عمیق تر کمک کند. قسمت های اصلی ستون فقرات:

 • دهانه رحم یک بخش متحرک است که در معرض تغییرات دژنراتیو است. با افزایش سن، درد اغلب در به اصطلاح "ناحیه انتقال" بین مهره های گردنی انعطاف پذیر و بخش سینه ای سفت تر ستون فقرات رخ می دهد.
 • توراسیک - به قفسه سینه متصل می شود و به دنده ها متصل می شود. به ویژه، افراد مسن ممکن است شکستگی های فشاری در این ناحیه را در نتیجه از دست دادن استخوان تجربه کنند.
 • کمر - قسمت پایین کمر. بیماران جوان بیشتر مستعد ابتلا به کمردرد دیسکوژنیک هستند، در حالی که بیماران مسن بیشتر احتمال دارد اختلالات ساختار مفصلی را تجربه کنند.
 • ساکرال - پایین ترین قسمت ستون فقرات. این استخوان از یک استخوان ساکروم صاف و مثلثی تشکیل شده است که به باسن و دنبالچه متصل می شود. دژنراسیون این ناحیه معمولا در بیماران مسن یا پس از زمین خوردن اتفاق می افتد.

بین قسمت بالایی پشت و دنبالچه 17 جسم مهره، مفاصل بسیاری، استخوان خاجی و دنبالچه، و همچنین ساختارهای حمایت کننده فیبری و عضلانی، دیسک های بین مهره ای، نخاع و ریشه های عصبی و رگ های خونی قرار دارند. ستون فقرات بیشتر از مجموع اجزای آن است، اما در اینجا چیزی است که باید در مورد آن قسمت ها بدانید.

ستون فقرات معمولاً از 33 مهره تشکیل شده است که هر کدام توسط یک دیسک بین مهره ای تقسیم می شوند. مهره ها مجموعه ای از استخوان های کوچک هستند که ماهیچه ها به آنها متصل می شوند. هر مهره از دو قسمت تشکیل شده است: بدن قدامی که از نخاع و ریشه های عصبی محافظت می کند و قوس خلفی که کانال را در خود جای داده و همچنین از طناب نخاعی محافظت می کند.

عضلات پشت به سه گروه تقسیم می شوند:

 • متوسط - مسئول حرکت دنده ها؛
 • داخلی - تثبیت ستون فقرات، کنترل حرکت و موقعیت ستون فقرات.
 • سطحی - حرکت گردن و اندام فوقانی را فراهم می کند.

ماهیچه هایی که ستون فقرات را پشتیبانی می کنند به صورت لایه ای ساخته شده اند. آنها به عنوان تثبیت کننده اصلی استخوان و ساختارهای لیگامانی عمل می کنند. کشش این عضلات در بیماران در گروه های سنی مختلف امکان پذیر است.

قسمت های دیگری از ستون فقرات وجود دارد که باید هنگام تعیین پشتی در نظر گرفته شود. اینها شامل رباط ها و تاندون ها، دیسک های بین مهره ای و مفاصل است که ثبات و تحرک را فراهم می کنند.

بیماری های التهابی، بدخیمی ها، بارداری، تروما، پوکی استخوان، فشردگی ریشه عصبی، رادیکولوپاتی، پلکسوپاتی، استئوکندروز، فتق دیسک، تنگی نخاعی، اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک، آسیب مفصل فاست و عفونت همه بخشی از این تفاوت هستند. تشخیص علائم و نشانه های درد درد (مکانیکی) از رادیکولوپاتی (دورسوپاتی نوروپاتیک) اولین قدم مهم در تشخیص است.

آسیب شناسی های دژنراتیو

دژنراسیون شامل تغییرات مربوط به صفحه انتهایی (اسکلروز، نقص، تغییرات مدال و استئوفیت) و همچنین تغییرات دیسک (فیبروز، پارگی حلقوی، خشک شدن، از دست دادن قد، و دژنراسیون حلقوی مخاطی) است.

تغییرات دژنراتیو در دیسک در حال حاضر در یک سوم افراد سالم 21 تا 40 ساله مشاهده شده است. شیوع بالای دژنراسیون بدون علامت باید هنگام ارزیابی علائم ستون فقرات در نظر گرفته شود.

با افزایش سن، دیسک بین مهره ای فیبری تر و انعطاف پذیرتر می شود. تغییرات دژنراتیو زمانی پیشرفت می کنند که یکپارچگی ساختاری فیبروزوس حلقوی خلفی در اثر اضافه بار به خطر بیفتد. این در نهایت منجر به ایجاد شکاف در آنولوس فیبروزوس می شود. فتق به عنوان جابجایی مواد دیسک (غضروف، هسته، بافت حلقوی تکه تکه شده و استخوان آپوفیز) در خارج از فضای دیسک بین مهره ای تعریف می شود.

راچیوکمپسیس

انحنای طبیعی ستون فقرات برای اطمینان از استحکام، انعطاف پذیری و توانایی آن برای توزیع یکنواخت بار مهم است. یک محدوده طبیعی از منحنی های طبیعی وجود دارد. انحنای غیر طبیعی شامل لوردوز، کیفوز و اسکولیوز است.

لوردوز غیر طبیعی

لوردوز، یک اختلال ستون فقرات، به عنوان انحنای شدید ستون فقرات به سمت داخل تعریف می شود. اگرچه این بیماری اغلب بر ستون فقرات کمری تأثیر می گذارد، اما می تواند در ستون فقرات گردنی نیز ایجاد شود.

محدوده طبیعی لوردوز بین 40 تا 60 درجه در نظر گرفته می شود. تغییر در وضعیت بدن می تواند منجر به بی ثباتی در راه رفتن و تغییر در شکل شود - باسن بیشتر قابل توجه می شود. علل لوردوز غیر طبیعی: اسپوندیلولیستزیس، پوکی استخوان و چاقی.

کیفوز غیر طبیعی

کیفوز، یک اختلال ستون فقرات، به عنوان انحنای بیش از حد ستون فقرات به سمت بیرون تعریف می شود و می تواند منجر به کج شدن به جلو شود. اغلب نواحی قفسه سینه یا قفسه سینه را درگیر می کند، اما می تواند در ناحیه گردن رحم نیز رخ دهد.

محدوده طبیعی کیفوز بین 20 تا 45 درجه در نظر گرفته می شود. اما زمانی که یک ناهنجاری ساختاری منجر به ایجاد منحنی کیفوز خارج از این محدوده طبیعی شود، انحنای آن غیر طبیعی و مشکل ساز می شود. با گرد کردن شانه ها و کج کردن سر به جلو آشکار می شود.

اسکولیوز

به عنوان انحنای جانبی غیر طبیعی ستون فقرات تعریف می شود. اسکولیوز یک بیماری ساختاری پیشرونده است. لوردوز و کیفوز با انحنای ستون فقرات به سمت عقب یا جلو مشخص می شود. اسکولیوز شامل یک انحنای جانبی غیر طبیعی ستون فقرات است.

شایع ترین شکل اسکولیوز، اسکولیوز نوجوانان است که در سنین 10 تا 18 سالگی تشخیص داده می شود. 20 درصد باقی مانده به دلایل عصبی عضلانی، مادرزادی، دژنراتیو و تروماتیک است.

ناهنجاری های رشدی

این علامت اغلب با نقایص رشدی رخ می دهد و می تواند با تظاهرات عصبی ترکیب شود.

دورسوپاتی با ناهنجاری های رشدی زیر وجود دارد:

 • شکافتن - با نقایص کوچک استخوانی، ناراحتی متوسطی در ناحیه لومبوساکرال وجود دارد. پس از مدتی، سندرم رادیکول رخ می دهد.
 • لومباریزاسیون، ساکرالیزاسیون - فشرده سازی ریشه ها با درد تیراندازی یا سوزش همراه است. اختلالات حساسیت یا فلج ممکن است اضافه شود.
 • مهره های گوه ای شکل - هنگام اعمال استرس و حفظ وضعیت ثابت بدن برای مدت طولانی، ناراحتی ایجاد می شود. همراه با تغییر شکل قفسه سینه و وضعیت بدنی نامناسب.

پوکی استخوان

به طور معمول بر ستون فقرات سینه ای و سینه ای و کمری تأثیر می گذارد و می تواند باعث درد ناتوان کننده شود. این اختلال به دلیل از دست دادن تراکم مواد معدنی استخوان ایجاد می شود که منجر به شکنندگی استخوان ها می شود.

پوکی استخوان می تواند باعث شکستگی های فشاری مهره ها، کاهش قد، حالت خمیده و حتی قوز پشت شود. برای پیشگیری از پوکی استخوان، رعایت یک رژیم غذایی متعادل، ترک سیگار و سوء مصرف الکل ضروری است. سبک زندگی فعال نیز توصیه می شود.

صدمات

شدت دورسوپاتی با شدت آسیب مطابقت دارد. به عنوان یک قاعده، با علائم آسیب به بافت عصبی ترکیب می شود.

علل تروماتیک درد در ستون فقرات:

 • کبودی ناشی از ضربه مستقیم یا افتادن به پشت است. دورسوپاتی موضعی، متوسط است. به تدریج طی 1-2 هفته از بین می رود.
 • دررفتگی - به دلیل ضربه با انرژی بالا رخ می دهد. همراه با درد شدید همراه با اختلال در حساسیت و فعالیت حرکتی. وضعیت عمومی نیز آسیب می بیند.
 • اسپوندیلولیستزیس یک آسیب تروماتیک به ستون فقرات در ناحیه کمر است. دورسوپاتی به پاها تابش می کند، یک علامت مثبت بار محوری وجود دارد.
 • شکستگی فشاری - هنگام افتادن روی باسن یا پریدن از ارتفاع رخ می دهد. درد ابتدا تیز است، سپس شدید می شود و با حرکت پیشرفت می کند.

شکستگی های پاتولوژیک که در پس زمینه پوکی استخوان یا تومور رخ می دهد با ناراحتی جزئی، آزاردهنده و درد دردناک ظاهر می شود. آنها برای مدت طولانی بدون تغییر باقی می مانند.

بیماری های التهابی و عفونی

اسپوندیلیت آنکیلوزان با احساس سفتی و درد مبهم در ناحیه کمر همراه است. یک ریتم شبانه روزی مشخص وجود دارد - علائم در شب رخ می دهد و در صبح تشدید می شود. شدت بعد از فعالیت بدنی و روش های آب کاهش می یابد. دورسوپاتی در حالت استراحت افزایش می یابد و با حرکت کاهش می یابد. با گذشت زمان، تحرک ستون فقرات محدود می شود و کیفوز قفسه سینه ایجاد می شود.

همچنین، درد در ستون فقرات با سل رخ می دهد. ناراحتی عمیق موضعی مشخصه تخریب مهره است. دورسوپاتی با ورزش افزایش می یابد و با حساسیت بیش از حد پوست همراه است. با تیراندازی و تشعشع درد، ما در مورد فشرده سازی ریشه های عصبی صحبت می کنیم. این وضعیت با سفتی حرکت تکمیل می شود.

با استئومیلیت، دورسوپاتی شدید مشاهده می شود. این بیماری در بیماران کودکی و نوجوانی تشخیص داده می شود. با طبیعت هماتوژن مشخص می شود. ناراحتی با حرکت افزایش می یابد، بنابراین بیمار در رختخواب می ماند. استئومیلیت با تب، ضعف و تورم موضعی همراه است.

آراکنوئیدیت با دردی که به ناحیه عصب دهی ریشه های عصبی تابش می کند آشکار می شود. علائم ثابت می شود و شبیه سیاتیک می شود. آنها با اختلالات حرکتی، اختلالات حساسیت و از دست دادن توانایی کنترل اندام های لگن تکمیل می شوند.

تومورها

نئوپلاسم های خوش خیم سیر پنهانی دارند یا با علائم کم پیشرونده و ناچیز همراه هستند. اغلب همانژیوم ظاهر می شود که فقط در 10-15٪ موارد ظاهر می شود. ناراحتی دردناک، موضعی است. در شب و بعد از فعالیت بدنی پیشرفت می کند. نئوپلازی نخاع با درد رادیکولار و اختلال در هدایت عصبی همراه است.

سارکوم ستون فقرات در مرحله اولیه پیشرفت با درد متناوب متوسط ظاهر می شود که در شب تشدید می شود. همراه با محدودیت فعالیت حرکتی و سندرم رادیکولار. ناراحتی در اندام های داخلی، پاها یا بازوها (با در نظر گرفتن سطح محل تومور) موضعی است.

بیماری های دیگر

ناراحتی در ستون فقرات نیز با موارد زیر مشاهده می شود:

 • خونریزی اپیدورال نخاعی - شبیه به علائم رادیکولیت، همراه با اختلال هدایت ستون فقرات.
 • بیماری کالوت - به پاها تابش می کند، به طور دوره ای رخ می دهد، به طور خفیف بیان می شود. هنگام دراز کشیدن کاهش می یابد، در هنگام فعالیت بدنی افزایش می یابد.
 • بیماری Forestier - در ناحیه قفسه سینه موضعی است و به قسمت پایین کمر یا گردن گسترش می یابد. علائم معمولا کوتاه مدت هستند. ممکن است با درد در مفاصل آرنج یا شانه همراه باشد. سفتی ستون فقرات را نمی توان رد کرد.

دورسوپاتی گاهی با اختلالات روانی رخ می دهد. در این مورد، تصویر بالینی غیر معمول است - در علائم بیماری های احتمالی قرار نمی گیرد.

علل کمردرد بر اساس مکان

علل کمردرد

دورسوپاتی مزمن قسمت فوقانی پشت 15 تا 19 درصد از افراد در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان یائسه احتمالاً به دلیل پوکی استخوان و شکستگی های فشاری مهره ها در معرض خطر بیشتری هستند.

فعالیت های حرفه ای نیز منجر به کمردرد می شود. کسانی که مجبورند برای مدت طولانی وضعیت ثابت بدن خود را حفظ کنند، مانند دندانپزشکان یا فروشندگان، بیشتر از دیگران با این مشکل مواجه می شوند. کارکنان اداری به دلیل ارگونومی ضعیف محل کار، احساس ناراحتی در قسمت بالایی کمر دارند.

دورسوپاتی می تواند در نقاط مختلف ستون فقرات رخ دهد. ناحیه محلی سازی علت ناراحتی را نشان می دهد و تشخیص را تا حد زیادی تسهیل می کند.

درد در سمت راست

علت آن وزن بیش از حد بدن، لیز خوردن دیسک یا میوزیت است. در سمت راست پشت، ناراحتی با کیفوز نیز رخ می دهد.

از جمله آسیب شناسی های جسمی می توان به سالپنژیت، التهاب تخمدان ها، نفریت، کوله سیستیت اشاره کرد. آپاندیسیت و وجود سنگ در اندام های دستگاه ادراری نیز باید برجسته شود.

درد در سمت چپ

کمر در سمت چپ به دلیل ورم طحال (التهاب طحال)، سنگ کلیه، اوفوریت، اثنی عشر، ریشه‌های گیر کرده درد می‌کند. ناراحتی بالای کمر نشان دهنده التهاب غشاهای سروزی ریه ها، آسیب برونش، ایسکمی و نورالژی بین دنده ای است.

درد در ناحیه کمر

ناحیه کمری بیشتر از سایرین در معرض ایجاد فرآیندهای پاتولوژیک از ستون فقرات است. این به خاطر این واقعیت است که بار عظیمی را تحمل می کند. هنگامی که ریشه های عصبی آسیب می بینند، یک فرآیند التهابی ایجاد می شود. بیرون زدگی فتق و پوکی استخوان نیز ممکن است.

به ندرت، علت ترکیبی از پروستاتیت و اورتریت، نقض ساختار بافت استخوان، کاهش تراکم، سیاتیک کمر، آرتریت، سل ستون فقرات است. ناراحتی در ناحیه کمر در بیشتر موارد مزمن است.

درد در ناحیه پایین کمر در سمت راست

دورسوپاتی زمانی رخ می دهد که:

 • میوزیت؛
 • بیماری سل؛
 • اسکولیوز؛
 • استئومیلیت؛
 • اسپوندیلیت

ممکن است نشان دهنده وجود یک نئوپلاسم باشد. صحبت در مورد رادیکولیتنشان دهنده اختلال عملکرد کبد است.

درد در ناحیه کمر چپ

ناراحتی عمدتاً پس از فعالیت بدنی موضعی است. این وضعیت پس از استراحت به حالت عادی باز می گردد. اگر ناراحتی در هنگام استراحت فروکش نکند، پس ما در مورد اسکولیوز، پوکی استخوان، عفونت های ستون فقرات و اختلالات گردش خون صحبت می کنیم.

عصب فشرده شده

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، عصب سیاتیک تحت فشار قرار می گیرد (سیاتیک). در عین حال غلاف میلین آن آسیب نمی بیند. اغلب در پس زمینه استئوکندروز ایجاد می شود. همراه با علائم حاد و شدید است که به کمر، ساکروم و اندام تحتانی تابش می کند.

ریشه های عصبی نخاعی نیز در طول رادیکولوپاتی فشاری فشرده می شوند. علت فتق دیسک یا کاهش فاصله بین مهره ها است. ناراحتی "سطحی" احساس می شود، که به شدت در طول ورزش، عطسه، سرفه تشدید می شود.

فتق بین مهره ای

با اکستروژن (برآمدگی) هسته در کانال بین مهره ای مشخص می شود. در بیشتر موارد، در پس زمینه استئوکندروز ایجاد می شود. قسمت مرکزی هسته اکسترود شده نخاع را فشرده می کند. حتی یک بار جزئی منجر به پیشرفت فرآیند پاتولوژیک می شود. دورسوپاتی تیز و حاد است و به ساق پا یا بازو می رسد.

درد در تیغه های شانه

بر اساس ماهیت دورسوپاتی، یک تشخیص احتمالی را می توان تعیین کرد:

 • کسل کننده، در حال رشد - زخم معده؛
 • حاد، بدتر شدن با حرکت - نورالژی بین دنده ای؛
 • بی حسی دست ها، تغییر فشار، سرگیجه - پوکی استخوان؛
 • تابش زیر استخوان ترقوه - تشدید آنژین صدری.

درد در امتداد ستون فقرات و در پشت

به دلیل فشرده شدن انتهای عصبی در پس زمینه انحنای ستون فقرات ایجاد می شود. اگر علائم به وضوح بیان نشود، می توانیم در مورد بیرون زدگی صحبت کنیم. افزایش علائم نشان دهنده پوکی استخوان، میوزیت یا شکستگی است.

ناراحتی شدید در امتداد ستون فقرات نشان دهنده ساییدگی یا نازک شدن دیسک های بین مهره ای است. ممکن است نشان دهنده اسپوندیلوآرتریت باشد. درد مداوم و تیز است.

درد زیر کمر

اغلب آنها با اسپوندیلوآرتروز و استئوکندروز رخ می دهند. در بیماری های ناحیه تناسلی زنان (اوفوریت، سرویسیت، اندومتریت و غیره) کمتر دیده می شود. آنها ممکن است در دوران بارداری، در طول قاعدگی، با آپاندیسیت، کولیت اولسراتیو ظاهر شوند. در مردان، بیماری های مثانه یا پروستات را نشان می دهد.

تشخیص

ابتدا یک معاینه فیزیکی برای شناسایی علائمی انجام می شود که نشان دهنده نیاز به آزمایش بیشتر است. معاینه پزشکی شامل مراحل زیر است:

 • معاینه پشت و وضعیت بدن برای شناسایی ناهنجاری های آناتومیک.
 • لمس / ضربه به ستون فقرات - ارزیابی وضعیت ستون فقرات و مناطق دردناک.
 • معاینه عصبی - ارزیابی رفلکس ها، حساسیت ستون فقرات و ویژگی های راه رفتن. برای بیماران مشکوک به رادیکولوپاتی، معاینه عصبی باید روی ریشه های عصبی L5 و S1 متمرکز شود.

بیماران مبتلا به یک اختلال روانی که به کمردرد کمک می کند ممکن است علائم فیزیکی همراهی داشته باشند که به عنوان علائم وادل نیز شناخته می شود. اینها شامل واکنش بیش از حد بیمار در طول معاینه فیزیکی، حساسیت سطحی، و نقص عصبی غیرقابل توضیح (به عنوان مثال، از دست دادن حس، ضعف ناگهانی، یا حرکات تند و ناگهانی در طول معاینه حرکتی). وجود علائم متعدد Waddell نشان دهنده یک جزء روانشناختی پشتی است.

درمان درد ستون فقرات

در موارد دورسوپاتی، درمان باید توسط پزشک انجام شود. متخصص بیمار را برای معاینه ارجاع می دهد و بر اساس نتایج به دست آمده، درمان موثر را تجویز می کند.

اقدامات درمانی اضافی باید با احتیاط و پس از مشورت با پزشک انجام شود. هر نوع دارویی با خطرات و عوارض جانبی احتمالی همراه است، بنابراین خوددرمانی قابل قبول نیست.

قبل از تشخیص کمک کنید

درمان های خانگی اصلی که می توانند در مبارزه با درد خفیف تا شدید ناشی از تنش عضلانی موثر باشند عبارتند از:

 • دوره استراحت کوتاهبسیاری از دوره های کمردرد را می توان با حذف فعالیت بدنی تسکین داد. استراحت بیش از 2-3 روز توصیه نمی شود، زیرا عدم تحرک طولانی مدت مانع از بهبودی می شود.
 • تغییر در فعالیتتوصیه می‌شود فعال بمانید، اما از فعالیت‌ها و موقعیت‌های بدنی که باعث بدتر شدن دورسوپاتی می‌شود، خودداری کنید. به عنوان مثال، اگر نشستن طولانی مدت در ماشین یا پشت میز باعث افزایش ناراحتی می شود، باید هر 20 دقیقه یک بار گرم کردن بدن را انجام دهید.
 • قرار گرفتن در معرض گرما یا سرما. یک پد گرم یا حمام گرم عضلات منقبض را شل می کند و جریان خون را بهبود می بخشد و ناراحتی را کاهش می دهد. اگر کمر به دلیل التهاب درد می کند، می توانید از کمپرس یخ یا کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کنید.

رایج ترین داروهای بدون نسخه برای دورسوپاتی ایبوپروفن، ناپروکسن و استامینوفن هستند. این داروها التهاب را تسکین می دهند و ناراحتی در ناحیه کمر را کاهش می دهند.

درمان محافظه کارانه

درمان محافظه کارانه برای کمردرد

درمان دارویی خوراکی:

 • داروهای ضد دردبرای بیماران داروهایی از گروه آنیلیدها مانند پاراستامول تجویز می شود. یک اثر ضد درد طولانی مدت ایجاد می کند. آنها اثر هم افزایی با NSAID ها دارند و در ترکیب برای افزایش تسکین درد بدون افزایش سمیت استفاده می شوند.
 • داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی. خاصیت ضد درد دارند. در دوزهای بالاتر اثر ضد التهابی دارند.
 • شل کننده های عضلانیآنها به طور مرکزی عمل می کنند و بر فعالیت رفلکس های کششی عضلانی تأثیر می گذارند. ترکیبی از یک NSAID و یک شل کننده عضلانی تسکین قابل توجهی از پشتی را فراهم می کند. عوارض اصلی آن خواب آلودگی، سردرد، سرگیجه و خشکی دهان است.
 • مسکن های عصبیداروهای ضد افسردگی سه حلقه ای درد مزمن را تسکین می دهند. دوزهای پایین ممکن است برای کنترل علائم کافی باشد. آنها فورا اثر نمی کنند و ممکن است لازم باشد برای چند هفته قبل از بهبود علائم ادامه پیدا کنند. زمانی که ناراحتی توسط مکانیسم‌های محیطی و مرکزی ایجاد می‌شود، نقش بالقوه‌ای بازی کنید.

بی حسی موضعی یا منطقه ای که از طریق تزریق انجام می شود، بخشی از رژیم درمانی برای برخی از بیماران مبتلا به کمردرد است. محل تزریق ممکن است ناحیه آسیب موضعی یا نقطه ماشه ای میوفاشیال (ناحیه دردناک عضله) باشد.

تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال برای درد رادیکولی که به درمان‌های کمتر تهاجمی پاسخ نمی‌دهد استفاده می‌شود. برای کاهش وضعیت فتق بین مهره ای، تنگی نخاع و رادیکولوپاتی استفاده می شود. کاهش دورسوپاتی و بازیابی سریع عملکردهای حسی.

عمل جراحی

درصد کمی از افراد مبتلا به کمردرد برای بهبود وضعیت خود نیاز به جراحی دارند. اندیکاسیون های جراحی بسته به ویژگی های بیمار متفاوت است و عبارتند از:

 • علائم شدید رادیکول، به ویژه در حضور نقص حرکتی عصبی پیشرونده؛
 • علائم رادیکولی که قابل درمان محافظه کارانه نیستند.

انتخاب مداخله جراحی با توجه به ویژگی های آسیب ستون فقرات تعیین می شود. این عمل زمانی مؤثرتر است که تصویر بالینی در بیماران تحت تظاهرات فشرده سازی عصب باشد. شایع ترین مشکل رفع فشار عصبی ناکافی است. بیماری های مرتبط از جمله آرتریت هیپ، پوکی استخوان و بیماری های قلبی عروقی.

جراحی برای بیماران مبتلا به درد رادیکولار ناشی از فتق دیسک در درجه اول شامل رفع فشار است. مواد دیسک بیرون زده، اکسترود شده یا جدا شده حذف می شود. ریشه عصب بررسی و آزاد می شود.

جلوگیری

عوارض تا حد زیادی بر اساس اتیولوژی تعیین می شود. آنها به دو دسته فیزیکی و اجتماعی تقسیم می شوند. اولین مورد شامل درد مزمن، تغییر شکل، اثرات عصبی همراه با نقص حرکتی یا حسی، آسیب روده یا مثانه است. از نظر اجتماعی، عوارض معمولاً با ناتوانی و کاهش عملکرد سنجیده می شوند.

بیماران در هر سنی باید:

 • حذف عادت های بد؛
 • داشتن یک سبک زندگی فعال؛
 • تقویت عملکردهای محافظتی بدن؛
 • اجسام سنگین را به درستی بلند کنید؛
 • معاینات پیشگیرانه را با پزشک انجام دهید.

مهم است که خم نشوید و کمر خود را صاف نگه دارید. محل خواب و کار باید به درستی سازماندهی شود. انجام تمرینات سبک ژیمناستیک هر روز پس از بیدار شدن از خواب توصیه می شود. همچنین باید رژیم غذایی خود را با غنی سازی رژیم غذایی با مواد غذایی با ویتامین ها و مواد معدنی کافی متعادل کنید. توصیه می شود صبح ها دوش حاجب بگیرید.